Otwórz menu mobilne

Biuletyn Informacji Publicznej Link do Języka polskiego Link do Języka angielskiego Link do Języka niemieckiego Link do Języka włoskiego

A- A A+
  • Panorama miasta

    Strona główna Gminy Koronowo

    Aktualności

  • Fontanna w Koronowie - pokazy (2024)

    Fontanna w Koronowie - pokazy (2024)

    Od 26 kwietnia uruchomiona zostanie fontanna znajdująca się na koronowskim rynku (Plac Zwycięstwa).

    Fontanna w Koronowie - pokazy (2024)
  • Piknik charytatywny Łatwo Pomagać

    Piknik charytatywny Łatwo Pomagać

    Piknik charytatywny Łatwo Pomagać odbędzie się 9 czerwca 2024 r. na plaży w Pieczyskach.

    Piknik charytatywny Łatwo Pomagać
  • Most w Samociążku - otwarcie

    Most w Samociążku - otwarcie

    Zarząd Dróg Powiatowych w Bydgoszczy informuje, iż od dnia 1 maja 2024 r. od godz. 6:00 zmianie ulega dotychczasowa organizacja ruchu na moście w Samociążku (droga powiatowa 1525C).

    Most w Samociążku - otwarcie
  • Integracyjny Dzień Dziecka

    Integracyjny Dzień Dziecka

    Wielka zabawa z okazji Dnia Dziecka już 2 czerwca w Koronowie!

    Integracyjny Dzień Dziecka
  • Turniej Sołectw i Osiedli - zachęcamy do udziału!

    Turniej Sołectw i Osiedli - zachęcamy do udziału!

    W 2023 r. w ramach 655 Urodzin Koronowa odbył się Turniej Sołectw i Osiedli (relacja tutaj).

    W tym roku również zapraszamy sołectwa oraz Osiedlowe Komitety Samorządu MieszkaŃców do udziału w imprezie, która odbędzie się 15 czerwca 2024 r. w hali sportowo - widowiskowej w Koronowie.

    Turniej Sołectw i Osiedli - zachęcamy do udziału!
  • Konkurs „Najpiękniejszy Ogród w Powiecie Bydgoskim” 2024

    Konkurs „Najpiękniejszy Ogród w Powiecie Bydgoskim” 2024

    Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy, wzorem lat ubiegłych, organizuje XXV edycję konkursu „Najpiękniejszy Ogród w Powiecie Bydgoskim”.

    Konkurs „Najpiękniejszy Ogród w Powiecie Bydgoskim” 2024

INFORMACJE OGÓLNE DOTYCZĄCE TERRORYZMU

Terroryzm, to szeroki termin oznaczający użycie siły lub przemocy w stosunku do osób lub własności, w celu:

  • zastraszenia,
  • przymuszenia,
  • okupu.

Skutki terroryzmu mogą obejmować znaczną liczbę ofiar, uszkodzenia budynków, zakłócenia w dostępie do podstawowych usług, takich jak:

  • elektryczność,
  • dostawy wody,
  • opieka medyczna,
  • telekomunikacja,
  • komunikacja miejska.

Informacji o zagrożeniu incydentem bombowym nie wolno bagatelizować ani lekceważyć.

ZAPAMIĘTAJ !

  • Wybuch jest sytuacją nagłą i nieodwracalna,
  • Jeśli widzisz „bombę", to ona „widzi" też ciebie, a to oznacza, że jesteś w polu jej rażenia.

Podstawową cechą terroryzmu jest to, iż nie ma wyraźnych znaków ostrzegawczych o możliwości wystąpienia zamachu lub są one trudno dostrzegalne. Dlatego zwracaj uwagę na to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu, np. podczas zakupów, w podróży, podczas uczestnictwa w imprezach masowych, uroczystościach religijnych i innych miejscach publicznych, gdzie przebywa duża liczba ludzi.

ZAINTERESOWANIA I UWAGI WYMAGAJĄ:

  • rzucające się w oczy nietypowe zachowania osób;
  • pozostawione bez opieki przedmioty typu: teczki, paczki, pakunki itp.;
  • osoby ubrane nietypowo do występującej pory roku;
  • samochody, a w szczególności furgonetki pozostawione w nietypowych miejscach tj. w pobliżu kościołów, synagog, meczetów lub miejsc organizowania imprez masowych, zawodów sportowych i zgromadzeń.

Należy jednak pamiętać, że terrorysta nie zawsze musi wyróżniać się z tłumu szczególnym wyglądem. O swoich spostrzeżeniach poinformuj: służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo obiektu, Straż Miejską lub Policję.

źródła: http://www.szczecin.kwp.gov.pl

http://www.fakingnews.com

Kiedy żmija atakuje?

Żmija może zaatakować człowieka jedynie gdy czuje się zagrożona. Następuje to w momencie przypadkowego nadepnięcia, próby złapania żmii, czasem zaś zbyt bliskiego podejścia do niej. Za odległość bezpieczną w terenie uważa się jeden metr, choć syta, nie przestraszona żmija, nie atakuje nawet wtedy, kiedy odległość wynosi zaledwie kilka centymetrów. Zazwyczaj przed atakiem żmija zwija się spiralnie. Ofiarę dosięga przez gwałtowne wyprostowanie się i wbicie w ofiarę zębów jadowych. Całkowicie wyprostowana żmija atakuje wyjątkowo i jedynie w obronie, a nigdy przy polowaniu.

  1. Oddal się od miejsca, w którym nastąpił wypadek, aby uniknąć ponownego ukąszenia.
  2. ZACHOWAJ SPOKÓJ! Zapamiętaj, że najgorsze co możesz zrobić to spanikować. Jad rozprzestrzenia się stosunkowo powoli, będziesz więc miał całkiem sporo czasu na reakcję.
    (ZAPAMIĘTAJ, że ukąszenia ze skutkiem śmiertelnym zdarzają się naprawdę rzadko, a prawidłowe zachowanie w razie wypadku minimalizuje to niebezpieczeństwo praktycznie do zera. Dodatkowo należy sobie uświadomić iż część ukąszeń nie kończy się w ogóle iniekcją jadu - są to tak zwane ukąszenia suche.)
  3. Nie biegaj, nie wykonuj żadnych czynności wymagających wysiłku, usiądź spokojnie i obejrzyj ranę oceniając, w które miejsce zostałeś ukąszony i jak wygląda rana.
    (Pamiętaj, ze bieganie i panika sprawią tylko, że wzrośnie Ci ciśnienie krwi co sprawi, że jad szybciej będzie rozprzestrzeniał się po organizmie)
  4. Usuń wszystkie pierścionki oraz inną biżuterię z ugryzionej kończyny, w szególności z palców.
    (Pamiętaj, że wraz z rozwijającym się obrzękiem mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń ciała.)
  5. Przy ranie, w żadnym wypadku nie wolno manipulować! Nie tamuj też krwawienia, wraz ze swobodnym upływem krwi organizm pozbędzie się pewnej części zaaplikowanego jadu.
    (Jedyne dopuszczalne czynności, to oczyszczenie delikatnie miejsca wokół rany czystym wilgotnym gazikiem aby pozbyć się ewentualnych pozostałości jadu wokół miejsca iniekcji - choć wcale nie jest powiedziane, że to pomoże, oraz użycie odsysacza jadu jeśli takowy posiadasz np. Aspivenin. Rany w żadnym wypadku nie wolno masować, wysysać z niej jadu ustami, nacinać, wycinać, razić prądem, traktować chemią, czy też amputować!)
  6. Skutecznie unieruchom ukąszoną kończynę. Umieść w miarę możliwości ugryzione miejsce poniżej poziomu serca zmniejszy to szybkość wchłaniania się jadu do układu krwionośnego.
    (Do tego celu możesz użyć somodzielnie wykonanego temblaka z bluzy, chusty, lub czegokolwiek innego co masz w danej chwili pod ręką.)
  7. Użycie opaski uciskowej nie jest konieczne. Najnowsze badania poddają pod wątpliwość skuteczność tej metody.
    (Założenie opaski uciskowej może spowodować utrudnienie swobodnego przepływu krwi wokół rany, co może poskutkować wzmożoną nekrozą, czyli zwiększonym obumieraniem tkanki wokół miejsca ukąszenia. Dodatkowo rozluźnienie opaski uciskowej sprawia iż więcej jadu na raz dostaje sie do organizmu, co może zwiększyć ryzyko szoku anafilaktycznego. Nadal więc podstawą pozostaje unieruchomienie ukąszonej kończyny.)
  8. Jeśli zabezpieczyłeś już miejsce ukąszenia w wyżej wymieniony sposób nadszedł czas na znalezienie profesjonalnej pomocy medycznej w celu poddania się kontroli, a w cięższych wypadkach w celu podania surowicy. Nigdy nie lekceważ ukąszenia pamiętaj, że właściwe efekty działania jadu mogą wystąpić dopiero następnego dnia po ukąszeniu!
    (Poproś jakiegoś znajomego albo osobę postronną aby pomogła Ci się dostać do najbliższej placówki medycznej, jeśli nie ma nikogo takiego w pobliżu udaj się tam spokojnie samemu. W trudnych wypadkach, wezwij pogotowie dokładnie opisując co sie wydarzyło i gdzie się teraz znajdujesz.)
  9. Jeśli nie jesteś poszkodowanym lecz udzielasz pierwszej pomocy pamiętaj, że jeśli po ukąszeniu następuje upośledzenie czynności życiowych takich jak oddychanie, niedrożność dróg oddechowych, problemy z krążeniem lub pracą serca, to należy w pierwszej kolejności zająć się ich neutralizacją, pozostawiając kwestie rany na drugim planie.
    (W ciężkich przypadkach w grę wchodzi także sztuczne oddychanie, którego celem będzie podtrzymywanie czynności życiowych do czasu przybycia pomocy medycznej.)
  10. Po ukąszeniu, w żadnym wypadku nie wolno spożywać alkoholu ani żadnego rodzaju narkotyków! Zabronione jest także spożywanie środków zmieniających stan pobudzenia (uspokajających, bądź też pobudzających).

źródła: http://m.wm.pl/2010/10/z1/zmija-20610.jpg

http://www.terrarium.com.pl/zobacz/vipera-berus-zmija-zygzakowata-1568.html

 

Agresja psa wynika najczęściej z błędów popełnianych przez ludzi. Gdy pies atakuje człowieka, najczęściej ma ku temu powód.Odbieranie jedzenia, bawienie się jego zabawką, drażnienie psa, dominująca postawa lub wtargnięcie na psi teren. Wszystko to może doprowadzić do ataku. Sprawa wygląda jeszcze gorzej, jeśli pies był niewłaściwie wychowany, szczuty na ludzi lub doświadczył cierpienia i bólu z ręki człowieka. Jeśli znajdziemy się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia, warto wiedzieć jak się zachować, aby ochronić swoje zdrowie lub nawet życie. 

Kiedy mamy podejrzenie, że pies może okazywać agresję lub wyraźnie pies zachowuje się w stosunku do nas agresywnie, istniejekilka podstawowych elementów, których należy przestrzegać.

Nie patrzymy w oczy

Staramy się unikać kontaktu wzrokowego. Zrób mały eksperyment na swoim zwierzęciu domowym, na psie lub kocie. Gdy patrzysz zwierzakowi głęboko w oczy, to zauważysz, że ten nagle zaczyna gubić wzrok, patrzeć się w ziemie i cała sytuacja jakby go stresuje.

Zwierzęta wyczuwają pewną wyższość człowieka, co może wywoływać w nich także agresję. Zwierze (a konkretnie pies) buntuje się w ten sposób. 

Dlatego jeśli czujesz, że pies szczeka, warczy lub w jakikolwiek inny sposób przejawia agresję, to unikaj kontaktu wzrokowego. Patrz się w ziemie, lub w bok, ale nie w oczy.

Nie podnosimy rąk

Czasem podświadomie można pomyśleć, że jak podniesiemy rękę, to pies zamacha ogonem i podleci do nas z przyjacielską miną. Osobiście miałem taki przypadek (dawno temu), podniosłem rękę do psa, który przebiegał obok, a ten skoczył na mnie i zaczął szczekać. Szybko dowiedziałem się, że pies był bity i podniesienie ręki może kojarzyć mu się z właścicielem, który w taki sposób z nim postępował. 

Dlatego też unikamy gestów tego typu i jeśli pies nie zbliża się w naszą stronę, to trzymamy ręce przy sobie.

Fałszywe ugryzienie

Gdy powyższe wskazówki nie pomogą i pies rzuci się do ataku, to najważniejsze jest by nie panikować. Często może zdarzyć się tak, że skoczy on do spodni i gryząc materiał będzie go szarpał. Jesteśmy wtedy na bardzo dobrej pozycji. Jeśli na przykład jesteś blisko jakiegoś wyjścia (furtki), to wystarczy utrzymać psa w takiej sytuacji, ponieważ gdy ten za coś złapie, to będzie szarpał do skutku. Nie staraj się go wtedy bić, nie odwracaj uwagi ponieważ trzymając spodnie, nie rani w żaden sposób Twojego ciała. Wycofuj się do wyjścia i stara się utrzymać go jak najdłużej.

Jeśli jesteś kobietą, to zauważ, że prawie zawsze masz ze sobą torebkę. Dobrze mieć pod ręką coś, co może w chwili ataku zwrócić uwagę psa, wtedy on podświadomie złapie za to i będzie starał się ciągnąć. Musimy wtedy cały czas utrzymywać napięcie pomiędzy nami i psem, wtedy mamy pewność, że pies będzie starał się wyrwać dany przedmiot i mamy poniekąd kontrolę (poza tym unikamy bezpośredniego ugryzienia).

Bluzka, torebka, nawinięcie kurtki na rękę, plecak, a nawet pasek, to wszystko jest dobre by utrzymać ten dystans, a jednocześnie dać możliwość „wyżycia się zwierzęciu".

Obrona OSTATECZNA

Gdy nie mamy możliwości zastosowania powyższych porad i pies mimo wszystko się na nas rzucił i przewalił na ziemię, to zostaje tylko obrona. Musimy wtedy leżąc już na ziemi z całej siły zasłonić głowę i w szczególności szyję. To pozycja, kiedy pies nie ma dużej możliwości do chwycenia ciała. Staramy się uspokoić i opanować. Całkiem możliwe, że pies poszczeka i zwyczajnie sobie odpuści. Natomiast gdyby podbiegał i starał się gryźć, to trzeba starać się przetrzymać takie ataki i zachować zimną krew. Pies po krótkim czasie powinien sobie odpuścić i najczęściej odbiega.

UWAGA

Nigdy nie staramy się „grać" bohaterów. Zauważ, że nawet małe psy przejawiają agresję wobec dużych – tych z którymi nie mają szans. Nie staraj się kopać, uderzać, krzyczeć, straszyć psów. Są to zwierzęta bardzo energiczne, które w zależności od rasy posiadają bardzo silne szczęki. Zaufaj mi, że zachowując zdrowy rozsądek można uniknąć nieprzyjemnych przygód. Tylko mały procent przejawu agresji psów wobec ludzi kończy się pogryzieniem. Najczęściej właśnie z winy człowieka, który nie zachował podstawowych zasad ostrożności.

Najczęściej jest tak, że pierwszy punkt – czyli unikanie wzroku i ignorowanie psa przynosi najlepszy efekt i takie zwierze zwyczajnie sobie odpuszcza. 

Jeśli kiedykolwiek ugryzie Cię pies (nawet niepozornie), to koniecznie udaj się do lekarza i upewnij czy ów agresor został zaszczepiony. 

Do psa podchodź z rozwagą... 

źródła: http://th58.photobucket.com/albums/g271/jokim1/league%20items/th_angry_dog.jpg

http://www.tipy.pl/artykul_7113,jak-nalezy-postepowac-w-razie-ataku-psa.html

http://zwierzosfera.pl/atak-psa-jak-bronic-sie-przed-ugryzieniem-przez-psa/

Zbyt intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia, spędzanie zbyt długiego czasu na słońcu albo zbyt długie przebywanie w przegrzanym miejscu może spowodować uraz termiczny. Aby móc skutecznie zapobiegać podobnym przypadkom poznaj objawy i bądź gotów do udzielenia pierwszej pomocy w takich przypadkach. Uraz termiczny może przybrać postać oparzenia słonecznego lub przegrzania.

Oparzenia słoneczne

  • Objawy: zaczerwienienie i bolesność skóry, możliwe swędzenie, pęcherze, gorączka, ból głowy.
  • Pierwsza pomoc: weź chłodny prysznic, użyj mydła aby usunąć olejki (kremy). Miejsca oparzone polewaj dużą ilością zimnej wody. Jeśli na skórze wystąpią pęcherze, zrób suchy, sterylny opatrunek i skorzystaj z pomocy medycznej.

Przegrzanie

  • Objawy: Osłabienie, zawroty głowy, pragnienie, nudności i wymioty, kurcze mięśni (zwłaszcza nóg i brzucha), utrata przytomności.
  • Pierwsza pomoc: Połóż poszkodowaną osobę w chłodnym miejscu (nogi unieś na wysokości 20-30 cm). Poluzuj ubranie. Użyj zimnej, mokrej tkaniny jako okładu do obniżenia temperatury ciała. Podawaj do picia wodę z solą małymi łykami. Jeśli wystąpią nudności, odstaw wodę. Jeśli wystąpią wymioty, szukaj natychmiastowej pomocy medycznej. W przypadku utraty przytomności przy wyczuwalnym oddechu i tętnie, ułóż poszkodowanego na boku. 

Bądź przygotowany na wystąpienie gwałtownego ocieplenia !

  • Utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń poprzez stosowanie żaluzji w drzwiach i oknach.
  • Rozważ utrzymanie w użyciu zewnętrznych okiennic przez cały rok. Zewnętrzne okiennice latem nie dopuszczają ciepła do wnętrza domu, natomiast utrzymują ciepło w domu zimą. Sprawdź przewody urządzeń klimatyzacyjnych, czy są właściwie izolowane i szczelne.
  • Oszczędzaj elektryczność. W okresie dużych upałów, ludzie mają tendencje do znacznie większego zużycia energii elektrycznej na potrzeby urządzeń klimatyzacyjnych, co prowadzi do niedoboru mocy lub przerw w dopływie prądu.
  • Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli jest brak klimatyzacji, przebywaj na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego.
  • Spożywaj zbilansowane, lekkie posiłki.
  • Regularnie pij duże ilości wody. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące na nisko-wodnej diecie, oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.
  • Ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.
  • Ubieraj się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież, odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.
  • Noś okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.
  • Unikaj zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się.Użyj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności ochrony.
  • Unikaj skrajnych zmian temperatury. Zwolnij tryb życia. Zredukuj, wykreśl lub przeorganizuj wyczerpujące zajęcia. Osoby wysokiego ryzyka powinny przebywać w chłodnych miejscach. Stosuj tabletki solne, ale tylko wtedy, jeśli zostały zalecone przez lekarza.
  • Pamiętaj, że podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach zachowaj szczególną ostrożność, i staraj się nie zaprószyć ognia.

Podczas suszy

  • Zmniejsz zużycie wody.
  • Podlewanie trawników i mycie samochodów marnotrawi wodę. Gdzie tylko możliwe używaj wielokrotnie tej samej wody.

źródła: http://www.gios.gov.pl/_cache/_thumbs/4F/4f8ab4be169c917abb063fe0fa4828b0.jpg

http://www.lublin.uw.gov.pl/upaly

Silny wiatr w połączeniu z temperaturą powietrza tylko nieco poniżej 0°C może mieć taki sam skutek, jak stojące powietrze o temperaturze poniżej -30° C. Może być to przyczyną odmrożenia i wychłodzenia organizmu.

Odmrożenie - jest skutkiem oddziaływania zimna (choć niekoniecznie mrozu!). W wyniku odmrożenia mogą
wystąpić trwałe uszkodzenia najbardziej narażonych odmrożeniem części ciała. Typowymi objawami tego urazu są: znaczne wychłodzenie, zaczerwienienie, utrata czucia oraz bladość palców rąk i nóg, nosa, małżowin usznych.

Wychłodzenie - jest stanem, gdy temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej 35°C. Objawami wychłodzenia są: zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie, powolna mowa, poczucie wyczerpania, zaburzenia mowy, senność.

Jeżeli u kogoś podejrzewane jest wystąpienie odmrożenia lub wychłodzenia rozpocznij powolne ogrzewanie osoby i poszukaj natychmiastowej pomocy medycznej. Rozpocznij od ogrzewania torsu tej osoby. Zdejmij przemarznięte ubranie, ułóż osobę na suchej tkaninie i okryj całe ciało kocem, folią aluminiową -ogrzewaj go własnym ciałem. Nie uznawaj pochopnie osoby wyziębionej za zmarłą, przed próbą reanimacji. Przy odmrożeniach kończyn, zanurz je w letniej wodzie o temperaturze ciała zdrowego człowieka. Na inne odmrożone części ciała nakładaj ciepłe (nie gorące!) okłady.

Nie podawaj osobie dotkniętej odmrożeniem lub wychłodzeniem alkoholu, w szczególności gdy nie ma możliwości zapewnienia jej ciepłego schronienia. Unikaj podawania kawy ze względu na zawartość kofeiny, nie podawaj żadnych leków, bez dodatkowych wskazań.

Bądź przygotowany na wystąpienie śnieżyc, zawiei i zamieci !

  • W czasie opadów pozostań w domu
  • Jeżeli musisz wyjść na zewnątrz ubierz się w ciepłą odzież wielowarstwową i powiadom kogokolwiek o docelowym miejscu podróży oraz o przewidywanym czasie dotarcia na miejsce przeznaczenia.
  • Zachowaj ostrożność poruszając się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie, zwróć uwagę na zwisające sople, zwały śniegu na dachach budynków, itp.

Jazda samochodem w zimie

Jedną z wielu przyczyn ofiar śmiertelnych w zimie jest niewłaściwe przygotowanie pojazdu do sezonu zimowego oraz brak znajomości postępowania na wypadek unieruchomienia pojazdu lub zabłądzenia podczas podróżowania. Dlatego też, aby bezpiecznie podróżować. 

  • sprawdźnastępujące elementy twojego samochodu:
  • akumulator,
  • płyn chłodzący,
  • wycieraczki i płyn do spryskiwania szyb,
  • układ zapłonowy,
  • termostat,
  • oświetlenie pojazdu,
  • światła awaryjne,
  • układ wydechowy,
  • układ ogrzewania,
  • hamulce,
  • odmrażacz,
  • poziom oleju (jeśli jest taka potrzeba, wymieńna olej zimowy).
  • Załóż zimowe opony i upewnij się, czy mają odpowiedni bieżnik. Uniwersalne opony radialne zazwyczaj nadają się do większości warunków zimowych. Jednakże, przepisy w niektórych krajach wymagają stosowania opon z łańcuchami lub opon śniegowych z kolcami.
  • Miej przygotowaną skrobaczkę do szyb oraz narzędzie do usuwania śniegu.
  • Utrzymuj co najmniej połowę pojemności zbiornika paliwa w czasie zimy.
  • Starannie planuj długie podróże.
  • Słuchaj komunikatów radiowych o aktualnych warunkach drogowych.
  • Podróżuj w ciągu dnia i jeśli to możliwe, w towarzystwie przynajmniej jednej osoby.
  • W czasie burzy śniegowej staraj się korzystać z komunikacji publicznej.
  • Ubieraj się ciepło. Noś odzież wielowarstwową, lekko dopasowaną.
  • Na czas dłuższej podróży przygotuj wysokoenergetyczne, suche pożywienie oraz kilka butelek wody.
  • Miej w swoim samochodzie:
    - migające światło przenośne z zapasowymi bateriami,
    - apteczkę pierwszej pomocy oraz niezbędne leki,
    - śpiwór lub koc,
    - torby plastikowe (do celów sanitarnych),
    - zapałki,
    - małą łopatkę -saperkę,
    - podręczne narzędzia -szczypce uniwersalne, klucz nastawny,śrubokręt itp.,
    - przewody do rozruchu silnika,
    - łańcuchy lub siatki do opon,
    - jaskrawo kolorową tkaninę do użycia, jako flagi sygnalizacyjnej.

Jeśli utknąłeś w drodze

  • Pozostań w samochodzie. Nie szukaj sam pomocy, chyba że pomoc jest widoczna w odległości 100 m.
  • Umocuj na antenie lub dachu samochodu jaskrawą część ubrania (najlepiej koloru czerwonego) tak, aby widoczna była dla ratowników.
  • Użyj wszelkich dostępnych środków do poprawienia izolacji samochodu.
  • Uruchamiaj silnik co godzinę na 10 minut. W czasie pracy silnika włącz ogrzewanie oraz zewnętrzne światła samochodu.
  • Zachowaj ostrożność z uwagi na trujące działanie tlenku węgla w spalinach. Utrzymuj rurę wydechową wolną od śniegu oraz dla wentylacji lekko uchyl okna
  • Zwracaj uwagę na oznaki odmrożeń lub wychłodzenia organizmu.
  • Wykonuj lekkie ćwiczenia dla utrzymania krążenia krwi. Od czasu do czasu klaskaj w dłonie, wykonuj wymachy ramionami. Staraj się nie przebywać w jednej pozycji zbyt długo. Jeśli w samochodzie jest więcej niż jedna osoba, należy spać kolejno, na zmianę.
  • Dla utrzymania ciepła osoby powinny zgromadzić się koło siebie.
  • Unikaj zbędnego lub nadmiernego wysiłku. Zimne otoczenie powoduje dodatkowe obciążenie dla serca. Nadmierny wysiłek, taki jak odgarnianie śniegu albo pchanie samochodu może spowodować zdrowotne dolegliwości.

źródła: http://fotoforum.gazeta.pl

http://cms.netkoncept.com

Najczęstszą przyczyną pożarów są:

  • bezmyślne bądź umyślne działanie człowieka,
  • zwarcia i wady instalacji elektrycznych,
  • wyładoawania atmosferyczne.

Przed wystąpieniem pożaru

Nie dopuść do powstania pożaru!!!:

  • Skontroluj domowe źródła ogrzewania i usuń wszelkie nieprawidłowości:
  • bardzo ostrożnie używaj zastępczych źródeł grzewczych (np. przenośne grzejniki elektryczne, gazowe, piecyki na drewno i węgiel), zgodnie z instrukcją obsługi,
  • zabezpiecz materiały mogące ulec zapaleniu (podłoga, ściany, firany, meble, stosy gazet itp.), przed możliwością kontaktu z otwartym ogniem, żarem oraz gorącym popiołem,
  • nie używaj kuchenki gazowej do dogrzewania mieszkania.
  • Sprawdź i stosuj odpowiednie zabezpieczenia instalacji elektrycznej:
  • nigdy nie "watuj korków",
    Automatyczny bezpiecznik kosztuje kilka złotych!!!
  • włączając kilka urządzeń do jednego gniazda przeciążasz instalację elektryczną,
  • używaj rozgałęźników z bezpiecznikami,
  • utrzymuj instalację odgromową oraz kominową w dobrym stanie
  • Przetrzymując w mieszkaniu pojemniki z rozpuszczalnikami, benzyną, farbami itp. przetrzymujesz bombę której wystarczy już tylko zapalnik!!
  • Przygotuj rodzinę do ewentualnej ewakuacji:
  • określ w mieszkaniu, domu i obejściu gospodarskim drogi ewakuacji oraz zapoznaj z nimi domowników, przetrenuj z rodziną taką ewakuację. Winny być ustalone co najmniej dwie drogi ewakuacji,
  • naucz rodzinę, jak przemieszczać się w pomieszczeniach zadymionych.
  • W miarę możliwości:
    - zainstaluj w mieszkaniu, domu i obejściu gospodarskim wykrywacze dymów (pożaru) i eksploatuj je zgodnie z instrukcją,
    - zaopatrz mieszkanie, dom i obejście w podręczne gaśnice i naucz rodzinę posługiwać się nimi. Przestrzegaj terminów badania sprawności gaśnic i ich legalizacji.

Zapisz i zapamiętaj numer telefonu 998 do straży pożarnej oraz naucz dzieci jak informować przez telefon o pożarze.

W razie pożaru

Jeśli zauważyłeś pożar to:

  • Masz obowiązek prawny i moralny powiadomić o tym osoby zagrożone, straż pożarną lub inne służby ratownicze.
  • Użyj prostych sposobów by ugasić pożar w zarodku -gaśnica, woda, koc gaśniczy:
  • jeśli ubranie pali się na Tobie -zatrzymaj się, połóż na ziemi i obracaj do chwili zduszenia ognia, ucieczka spowoduje tylko zwiększenie płomienia,
  • jeśli pali się tłuszcz w naczyniu kuchennym -ugaś go solą kuchenną lub po prostu nakryj szczelną pokrywką.
  • Nie gaś urządzeń elektrycznych wodą -mogą być pod napięciem, postaraj się odłączyć zasilanie elektryczne.
  • Nie próbuj gasić ognia, którego nie jesteś w stanie opanować, wyprowadź wszystkie osoby zagrożone w bezpieczne miejsce i w razie potrzeby udziel pierwszej pomocy.
  • Gdyby pożar i swąd dymu obudził Cię ze snu -zbadaj, czy drzwi są ciepłe, jeżeli tak to nie otwieraj ich lecz użyj innych dróg by opuścić pomieszczenie (np. przez okno, o ile jest to możliwe) lub usilnie wzywaj pomocy, wymachując przez okno białym obrusem, prześcieradłem:jeśli musisz wyjść przez pomieszczenia zadymione to zakryj usta i nos gęstą tkaniną, okryj się czymś trudno zapalnym i przemieszczaj tuż przy podłodze dym i gorące powietrze unosi się do góry, a dołem powietrze jest bardziej czyste i chłodne. Bądź przygotowany! Dym drażni oczy.
  • Opuszczając mieszkanie zabierz ze sobą wszystkich domowników dzieci potrafią chować się przed ogniem w miejscach, z których ich nie widać: w szafie, pod łóżkiem, pod pościelą itp.

Po pożarze

  • Jeżeli zamierzasz wejść do budynku po pożarze powinieneś:
  • upewnić się, czy właściwe służby (władze, straż pożarna) stwierdziły, że budynek jest bezpieczny,
  • uważać na oznaki dymu i gorąca,
  • nie włączać instalacji elektrycznej w budynku (pomieszczen przed jej sprawdzeniem przez elektryka,
  • jeśli został wyłączony główny wyłącznik gazu, odcinający dopływ gazu z sieci zasilającej do budynku -to w razie ponownego jego włączenia, wezwij upoważnionego pracownika technicznego administracji obiektu oraz służbę gazowniczą,
  • zachować czujność i uwagę, gdyż po pożarze elementy konstrukcyjne budynku (zabudowań) mogą być osłabione (np. dachy i stropy) i mogą wymagać naprawy.
  • Jeśli fachowcy (inspektor budowlany) stwierdzą, że budynek po pożarze jest niebezpieczny, należy opuścić dom:
  • o konieczności opuszczenia domu powiadom policję, aby wzięła go pozostawione mienie pod ochronę,
  • zabierz ze sobą dowód tożsamości i inne ważne dokumenty, niezbędne i cenne przedmioty (okulary, lekarstwa, polisy zabezpieczeniowe, pieniądze, biżuterię).
  • Skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową w przypadku, gdy twoje mieszkanie, twój dom, zabudowania gospodarcze i pozostałe mienie ubezpieczyłeś od pożaru.
  • Wyrzuć produkty żywnościowe, napoje i lekarstwa, które były narażone na działanie wysokiej temperatury, dymu i płomieni. Dotyczy to również zawartości lodówki i zamrażarki. Nie wolno też ponownie zamrażać rozmrożonej żywności. Jeśli sejf lub metalowa skrzynia uległy oddziaływaniu pożaru, nie próbuj ich otwierać. W ich wnętrzu przez długi czas (wiele godzin) może utrzymywać się wysoka temperatura. Jeśli otworzysz drzwi sejfu lub skrzyni przed wychłodzeniem, powietrze z zewnątrz w połączeniu z wysoką temperaturą wnętrza sejfu (skrzyni) może spowodować zapalenie się zawartości. iu) po pożarze .

źródła: http://www.24gliwice.pl/wiadomosci/wp-content/uploads/2010/10/strazak-100x100.jpg

http://pliki.bogatynia.pl/gczk/pozar.pdf

Najczęściej spodziewana jest w okresie zimowo-wiosennym oraz jesienno-zimowym z powodu długotrwałych bądź intensywnych opadów deszczu albo z powodu szybkiego topnienia śniegów.

Przed wystąpieniem powodzi

Przygotuj się do powodzi zanim cię ona zaskoczy!!!

  • Poznaj podstawowe pojęcia, związane z zagrożeniem powodziowym:
  • Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadza się, gdy poziom wody w rzece wzrasta do poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi.
  • Alarm powodziowy ogłasza się, gdy poziom wody zbliża się do stanu alarmowego.
  • Dowiedz się w swoim urzędzie gminy (miasta) czy:
    - nie mieszkasz na terenie zagrożonym (zalewowym), jeżeli tak to przy jakimpoziomie wody ogłaszany jest stan ostrzegawczy i stan alarmowy,
    - będą stosowane jakieś sposoby alarmowania (syreny, dzwony, komunikaty radiowe),
    - w razie powodzi będzie zorganizowana ewakuacja, kto ją będzie przeprowadzał, kiedy, kogo i co obejmie oraz gdzie przewiduje się miejsca przyjęć ludzi i mienia.
  • Ubezpiecz siebie i swój dobytek -w razie tragedii odszkodowanie zawsze pomoże Ci "stanąć na nogi".
  • Jeśli zagrożenie powodzią stanie się realne, zaopatrz się w przydatny sprzęt:
    - latarki, radioodbiornik bateryjny + zapasowe baterie, inne źródła światła (świece, lampy naftowe, zapałki, zapalniczki).
    - przygotuj się, aby być samowystarczalnym przez okres 3 dni i zdolnym do pomocy sobie i innym.
    - poproś krewnych lub znajomych, zamieszkałych na terenach bezpiecznych by służyli jako miejsce kontaktu dla twojej rodziny.
    - upewnij się czy wszyscy jej członkowie znają adresy i telefony osób kontaktowych.
    - zapoznaj rodzinę, jak zabezpiecza się mieszkanie, dom, obejście przed powodzią i grabieżą.
    - sprawdź zawory zainstalowane w kanalizacji ściekowej swego domu w celu zapobieżenia cofania się wody z systemu drenowego. W ostateczności użyj dużych korków lub czopów do zatkania przecieków, rur i zbiorników.

W czasie zagrożenia powodzią

Miej włączone radio bateryjne na częstotliwości radia regionalnego w celu uzyskania komunikatu o zagrożeniu i sposobach postępowania. 

Postępuj zgodnie z treścią komunikatów - nie zwlekaj !!!

  • W przypadku niebezpieczeństwa natychmiast przemieszczaj się na wyżej położone tereny (miejsca).
  • Jeżeli władze lokalne ogłoszą ewakuację z terenów zagrożonych, bądź przygotowany na nią wraz z rodziną. Pamiętaj także o swoich zwierzętach.
  • Zabezpiecz swoje mieszkanie, swój dom tj. przenieś wartościowe wyposażenie domowe na wyższe piętra domu oraz zabezpiecz parter, jeśli czas na to pozwala. Wykorzystaj do tego celu worki z piaskiem, folię lub inne materiały podręczne. Z posesji, wszystkie rzeczy schowaj w budynku lub je przywiąż do czegoś stabilnego, aby nie popłynęły.
  • W czasie powodzi odłącz urządzenia elektryczne, ale nie dotykaj ich, gdy są wilgotne lub stoją w wodzie. Wyłącz sieć gazową i wodociągową.
  • W miarę możliwości na wyższych piętrach napełnij wannę i inne pojemniki wodą, po wcześniejszym wysterylizowaniu ich płynami typu: ACE, Bielinka, Chlorobis, inne.
  • Nie używaj w gospodarstwie domowym wód gruntowych, mogą być zatrute (skażone).
  • Nie chodź na obszarach zalanych, jeżeli woda przemieszcza się szybko. Fala o głębokości kilkunastu centymetrów może przewrócić i przemieścić dorosłego człowieka.
  • Jeżeli musisz przekroczyć zalany obszar, użyj do badania gruntu przed sobą tyczki.
    Do przejścia wybieraj miejsca bez prądu powodziowego.
  • Po ostrzeżeniu, że spodziewana jest duża powódź, zapewnij swobodny wlew wód powodziowych do piwnicy twego domu lub sam wypełnij ją czystą wodą. Unikniesz w ten sposób zagrożenia uszkodzenia fundamentów domu przez ciśnienie napierających wód powodziowych.
  • Dzieciom i osobom z ograniczonąświadomością należy przymocować w widocznym miejscu kartkę z imieniem, nazwiskiem oraz miejscem zamieszkania.
  • Jeżeli zostaniesz wytypowany do pomocy w pracach przeciwpowodziowych (np. do układania lub napełniania worków z piaskiem) -pomagaj!!!
  • W miarę możliwości zapobiegaj tworzeniu się atmosfery paniki, bądź rozsądny, zachowaj trzeźwość umysłu - to połowa sukcesu.

Uwaga ! ! !

Dobrze jest mieć ustalone zasady sygnalizacji na wypadek różnych potrzeb, np.:
Kolor BIAŁY - potrzeba ewakuacji
Kolor CZERWONY - potrzeba żywności i wody
Kolor NIEBIESKI - potrzeba pomocy medycznej

Po powodzi

  • Jak najdłużej pozostań poza zasięgiem wód powodziowych, gdyż mogą być skażone np. produktami ropopochodnymi, nie oczyszczonymi ściekami, bakteriami chorobotwórczymi itp. Nie używaj ich do picia! Mogą być one również pod napięciem z uszkodzonych linii energetycznych napowietrznych lub podziemnych.
  • Bądź ostrożny, gdy wjeżdżasz na tereny dotknięte powodzią. Drogi mogą być osłabione i nie wytrzymać ciężaru twojego samochodu (ciągnika), czy innego pojazdu.
  • Miej zawsze włączone radio w celu uzyskania informacji lokalnych, dotyczących udzielanej pomocy tj. zaopatrzenia w żywność i wodę zdatną do picia i użytku ogólnego.
  • Zwracaj uwagę na zdrowie i bezpieczeństwo twoje i twojej rodziny.
  • Często myj ręce mydłem w czystej wodzie, jeśli miałeś kontakt z wodami powodziowymi.
  • Pamiętaj o wspomożeniu swoich sąsiadów, którzy mogą potrzebować specjalnej pomocy przy małych dzieciach, starszych lub przy niepełnosprawnych osobach.
  • Wyrzućżywność, która miała kontakt z wodami powodziowymi.
  • Poinformuj odpowiednie służby o zerwanych liniach energetycznych, nieszczelności rurociągu gazowego lub o innych zagrożeniach występujących na twoim terenie.
  • Mieszkanie i wszystkie sprzęty, które przydatne są do dalszego użytkowania trzeba zdezynfekować, gdyż naniesiony muł zawiera duże ilości grzybów i bakterii chorobotwórczych, które zagrażają zdrowiu ludzi i zwierząt.
  • Przygotuj do wymiany podłogi i mury, które nasiąkły wodami powodziowymi.
  • Sprawdzaj czy fundamenty twego domu nie mają pęknięć, aby upewnić się, że budynek nie grozi zawaleniem. Uważaj na poluzowane tynki, sufity.
  • Odpompuj zalane piwnice stopniowo -około 1/3 pierwotnego poziomu wody dziennie -w celu uniknięcia zniszczenia struktury fundamentów.
  • Dopilnuj, aby instalacje domowe; elektryczne, gazowe i wodno-kanalizacyjne zostały sprawdzone przez fachowców i ewentualnie naprawione przed ich ponownym użytkowaniem.
  • Używaj mocnego obuwia i bateryjnych lamp lub latarek w czasie oględzin zabudowań.
  • Jeżeli byłeś ubezpieczony przed powodzią, skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową, aby uniknąć nieporozumień z odszkodowaniami. Zrób zdjęcia zastanych zniszczeń zarówno budynku, jak i wyposażenia.

źródła: http://i.wm.pl/00/01/07/68/z1/100-2355-259294.jpg

http://www.lublin.uw.gov.pl/powodz

Występowanie huraganów (silnych wiatrów) powodowane jest najczęściej szybko przemieszczającymi się aktywnymi niżami. Najgroźniejszą formę przyjmują one w okresie wiosennym i jesiennym.

Przed wystąpieniem huraganu (silnych wiatrów)

  • Upewnij się, czy wszyscy członkowie Twojej rodziny wiedzą, jak postępować w czasie huraganu, oraz naucz ich jak wyłączać gaz, elektryczność i wodę.
  • Opracuj plan komunikowania się w czasie zagrożenia na okoliczność, gdy członkowie rodziny są rozdzieleni (realny przypadek, gdy dorośli są w pracy, a dzieci w szkole).
  • Naucz dzieci, jak i kiedy wzywa się policję lub straż pożarną, oraz które radio jest nastrojone na odbiór informacji o stanie zagrożenia.

Podczas huraganu

Miej włączone radio bateryjne na częstotliwości radia regionalnego w celu uzyskania komunikatu o zagrożeniach i sposobach postępowania.

Zabezpiecz swoje mieszkanie (dom):

  • zamknij okna, zabezpiecz rynny i inne części budynku, upewnij się, czy konstrukcja dachu jest mocno przytwierdzona do konstrukcji budynku,
  • zabezpiecz lampy i inne urządzenia, które mogą ulec zniszczeniu,
  • usuń z parapetów i balkonów przedmioty, które mogą zagrażać przechodniom,
  • uprzątnij z obejścia przedmioty, które mogłyby narobić szkód (porwane przez wiatr),
  • zapewnij sobie odpowiednią ilość źródeł światła, jak: latarki elektryczne (baterie do latarek i odbiorników radiowych), swiece,
  • sprawdź stan apteczki piewrszej pomocy i zaopatrz się w niezbędne materiały i leki,
  • przygotuj rzeczy, które mogą być potrzebne w czasie ewakuacji tj. dokumenty, odzież, żywność, wartościowe rzecz,
  • nie parkuj pojazdów w pobliż drzew, słupów i trakcji elektrycznych,
  • wyłącz główny wyłącznik prądu i gazu - ograniczy to niebezpieczeństwo powstania pożaru,
  • schowaj się w środkowych i najniższych partiach budynku z dala od oszklonych okien, sufitów, drzwi,
  • znajdując się poza domem, pozostań tam, aż huragan nie przejdzie,
  • nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, planszami reklamowymi, drzewami itp.

Jeżeli służby ratownicze zalecą ewaluację:

  • wyrusz tak szybko jak to tylko możliwe,
  • opuszczając mieszkanie wyłącz energię elektryczną, oraz główny zawór wody i gazu,
  • wygaś ogień w piecach oraz zabezpiecz dom,
  • zawiadom kogoś poza zasięgiem wichury, dokąd się ewakuujesz,
  • zabierz uprzednio przygotowany podręczny bagaż oraz ciepłą odzież.

Po huraganie

  • udziel pierwszej pomocy rannym i poszkodowanym osobom,
  • unikaj leżących lub zwisających przewodów elektrycznych,
  • ostrożnie wkraczaj do swego domu,
  • sprawdź instalację (gazową,elektryczną, wodociągową i ściekową) w zniszczonym domu.

O wszystkich zdarzeniach, mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi informuj:

  • służby dyżurne Straży Pożarnej, Policji,
  • pogotowie energetyczne, gazowe, inne.

źródła: http://panthercs.ibeatyou.com/11976_pet_1209443139.jpg

http://www.straz.ostrowiec.pl