Otwórz menu mobilne

Biuletyn Informacji Publicznej Link do Języka polskiego Link do Języka angielskiego Link do Języka niemieckiego Link do Języka włoskiego

A- A A+

1352294315logoPokazy garncarstwa tradycyjnego w plenerze

Rzemiosło garncarskie jest znane na ziemiach polskich od ponad tysiąca lat. Zawód, który niegdyś był jednym z najważniejszych, obecnie jest kunsztem mało komu znanym.

1,5 km od Buszkowa zobaczyć można wiadukt kolejowy linii Koronowo - Tuchola, zbudowany w 1909 roku.

Barokowy, murowany, zbudowany przez Cystersów na niewielkim wzniesieniu w roku 1767, odnowiony gruntownie w roku 1892. Wyposażenie wnętrza rokokowe z okresu budowy, w ołtarzu głównym obrazy z I poł. XIX wieku, w polu środkowym "Przemienienie" wg Rafaela. Dzwonnica klasycystyczna murowana z ok. poł. XIX wieku, w arkadzie tablice upamiętniające bitwę z Krzyżakami z 10.10. 1410 roku i ku czci poległych w czasie II wojny światowej. Grobowce i płyty kamienne z XIX wieku także na cmentarzu przykościelnym.

Z lat 1790-91 w Mąkowarsku, powiększony i przekształcony w końcu XIX wieku; nawa dwurzędowa zbliżona do kwadratu, część nowsza z elewacją zachodnią półkoliście z barokowym krucyfiksem z XVIII wieku, ołtarz główny z początku XVIII wieku, trójosieowy, chrzcielnica regenacyjna z ok. 1740 roku, dwa konfesjonały rokokowo-klasycystyczne.

Znajduje się we Wtelnie, zbudowany w latach 1785-87 z fundacji opata koronowskiego A.J. Chrząstkowskiego, przedłużony w roku 1863 i powiększony o kaplice, a w 1908 roku uzupełniony o neobarokową kwadratową wieżę nakrytą hełmem baniastym z latarnią. Wyposażenie rokokowe: w ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z początku XVII wieku w srebrnych sukienkach. Także rokokowe inne obrazy z XVIII wieku, ołtarze boczne, ambona i prospekt organowy.

1111762154zamekjasindObejrzeć można ruiny zamku w Nowym Jasińcu (wsi o bogatych tradycjach historycznych, położonej w średniowieczu na pograniczu pomorsko - wielkopolskim, w latach 1309 - 1454 będącej w rękach Krzyżaków) z zachowanymi murami kamienno-ceglanymi z końca XIV wieku; zamek był wielokrotnie niszczony i odbudowany; w otoczeniu fosa ze śladami podstawy mostu oraz pozostałości ziemne podzamcza.

1111744293WyczdworekdDworek w Gościeradzu wzniesiony w 1933 roku wg projektu Leona Wyczółkowskiego i K. Sulisławskiego na miejscu podarowanego malarzowi w roku 1922 dworku drewnianego,na którym wzorowany był nowy projekt. Stanowił miejsce zamieszkania artysty przez wiele lat i bazę wypadową w rejon Pomorza, zwłaszcza Borów Tucholskich. Artysta zmarł 27 grudnia 1936 r. i pochowany został zgodnie z Jego ostatnią wolą w pobliżu ukochanego Gościeradza - na cmentarzu wiejskim w pobliskim Wtelnie. Park dworski o powierzchni 1,58 ha założony w XIX wieku.

1111761792spichbyszdSpichlerz plebański W Byszewie znajduje się jedyny w swoim rodzaju spichlerz plebański z XVIII wieku. Drewniany, konstrukcji sumikowo - łątkowej z częścią murowaną. Wzniesiony na rzucie wydłużonego prostokąta. Wewnątrz strop belkowany. Wejście zamknięte półkoliście. W części murowanej wejście zamknięte odcinkowo. Okienka z okiennicami. Dach dwuspadowy kryty dachówką.