Otwórz menu mobilne

Biuletyn Informacji Publicznej Link do Języka polskiego Link do Języka angielskiego Link do Języka niemieckiego Link do Języka włoskiego

A- A A+

Obecnie kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne trawniki. Łąki kwietne to kolorowe, kwitnące rośliny jednoroczne, byliny oraz trawy. To dzięki nim otoczenie nabiera przyjemnego charakteru, tworzy odpowiednie miejsce do rekreacji, a także jest domem dla wielu pożytecznych zwierząt oraz rajem dla zapylaczy.

Zalety łąki kwietnej:

Kwietna łąka wspomaga bioretencję!

 • Złożony system korzeniowy roślin wiąże wodę deszczową w glebie, zatrzymując wilgoć dłużej niż trawnik, dodatnio wpływa na bilans wód gruntowych.
 • Jest suszo-odporna, praktycznie nie wymaga dodatkowego podlewania, gdyż rośliny tworzące kwietne łąki mają nawet 25 razy głębsze korzenie i lepszą zdolność wchłaniania wody niż trawnik.
 • Wiążąc w glebie wody opadowe, zmniejsza powierzchniowy spływ wód opadowych i ogranicza ryzyko podtopień, co często obserwujemy na powierzchniach uszczelnionych.

Kwietna łąka wzbogaca bioróżnorodność!

 • Jest schronieniem nawet dla 300 gatunków zwierząt: małych ssaków, gadów, płazów, owadów, oraz zapylaczy, w tym pszczół, które zbierając pyłek pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie. Łąka stanowi dla nich miejsce do rozmnażania i schronienie.
 • Daje możliwość rozwoju kwietnych chwastów polnych, które w dobie intensywnego użytkowania pól znikają z rolniczego krajobrazu.

Kwietna łąka upiększa okolicę!

 • Wzbogaca estetykę terenu i urozmaica krajobraz dzięki dużemu zróżnicowaniu barw kwitnących kwiatów, których wygląd zmienia się dynamicznie wraz z porami roku.
 • Wpływa na komfort życia, szczególnie w przestrzeni miejskiej, narażonej na niedostatek terenów zielonych, wpływać kojąco na emocje dzięki aromaterapii i grze kolorów.

Kwietna łąka oszczędzi nasz czas i pieniądze!

 • Nie wymaga częstego koszenia: 1-2 razy w roku.
 • Ogranicza emisję spalin do środowiska, gdyż nie musimy jej regularnie kosić.
 • Jest tańsza w założeniu i utrzymaniu niż trawnik.
 • Możemy ją założyć w dowolnym miejscu, stosując odpowiednią mieszankę nasion.

Kwietna łąka jest ekologiczna!

 • Nie wymaga stosowania pestycydów/ herbicydów.
 • Tworzy lepszy mikroklimat na terenach miejskich.
 • Filtruje wody opadowe i powietrze, w tym zatrzymuje pyły tworzące smog.

Jak założyć kwietną łąkę kwietną:

Łąkę kwietną możemy wysiewać przez niemal cały rok, jednak najlepiej zrobić to wiosną – od marca do maja, lub jesienią – od września do listopada. Wysiew możliwy jest też latem, ale należy wtedy podlewać łąkę, by zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność podłoża.

Krok 1. Przed wysianiem kwietnej łąki musimy pozbyć się uporczywych chwastów. Można całkowicie usunąć wierzchnią warstwę gleby z darnią, usunie się ją na głębokości 5-10 cm. Dzięki temu ekspresowo usuniecie chwasty i bank ich nasion, z którego mogłyby odrastać. Darninę można potem wykorzystać jako kompost.

Krok 2. Przed wysiewem nasion należy glebę spulchnić i wyrównać przy użyciu glebogryzarki lub ręcznie szpadlem i motyką. Gleba musi być starannie rozdrobniona, by nasiona miały optymalne warunki do kiełkowania. Na bardzo urodzajnych glebach wręcz poleca się usunąć część wierzchniej warstwy próchniczej. Zwieńczeniem prac jest dokładne zgrabienie terenu.

Krok 3. Następnym krokiem jest wysiew kwietnej łąki. Na mało urodzajnej ziemi rośliny łąkowe rosną dość równomiernie, a na bardzo żyznym podłożu gatunki o silnym wzroście szybko zagłuszają te wolniej rosnące. Łąka kwietna osiąga dojrzałość w drugim roku użytkowania, a niektóre gatunki zakwitają w drugim roku po wysiewie. Nasiona sieje się rzutowo wprost na powierzchnię gruntu. Można je wymieszać z piaskiem lub suchymi trocinami, co pomoże je równomiernie wysiać. Nie przysypuje się ich ziemią, ani piaskiem, gdyż niektóre wymagają światła do wykiełkowania. Wystarczy je docisnąć do ziemi przez udeptanie lub wałowanie. Dzięki temu nasiona będą mieć kontakt z wilgotną glebą, nie zostaną wywiane przez wiatr i szybciej wykiełkują.

Krok. 4. Kiełkującą łąkę należy podlewać z wyczuciem  – najlepsza do tego jest oczywiście deszczówka. Należy to robić tak, aby gleba w pierwszej fazie wzrostu była stale wilgotna i nie przesychała. Woda jest niezbędna, aby kiełkujące rośliny się wzmocniły i mogły dobrze rozwijać.

 Czy wiesz ze 4

Informacja: Wydział Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Krajobrazu i Zarządzania Energią

Pin It