Rewitalizacja to kompleksowy proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych poprzez działania całościowe (powiązane wzajemnie przedsięwzięcia obejmujące kwestie społeczne oraz gospodarcze lub przestrzenno-funkcjonalne lub techniczne lub środowiskowe), integrujące interwencję na rzecz społeczności lokalnej, przestrzeni i lokalnej gospodarki, skoncentrowane terytorialnie i prowadzone w sposób zaplanowany oraz zintegrowany poprzez programy rewitalizacji.
Rewitalizacja jest procesem długotrwałym, który w efekcie ma spowodować ożywienie społeczne i gospodarcze rejonów zdegradowanych. Zakłada optymalne wykorzystanie specyficznych uwarunkowań danego obszaru oraz wzmacnianie jego lokalnych potencjałów (w tym także kulturowych). Aby do niego doprowadzić miasta m.in. remontują budynki, projektują przyjazne ulice, porządkują zieleń, urządzają nowe place zabaw i miejsca, aktywizują mieszkańców, modernizują lub budują nowe instytucje kultury, dbają o infrastrukturę sportową i wreszcie, stawiają na lokalnych przedsiębiorców, rzemiosło, zrównoważony handel, tworzenie nowych miejsc pracy.
Rewitalizacja to także w dużej mierze przedsięwzięcie społeczne. Warunkiem jego powodzenia jest udział lokalnej społeczności oraz zaangażowanie przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, szkół, instytucji kultury i wszystkich innych, którzy mogą przyczynić się do przezwyciężenia kryzysu w danym miejscu. Dla sukcesu rewitalizacji konieczne jest więc włączanie mieszkańców we wszelkie działania, uwzględnianie ich postulatów oraz wspieranie inicjatyw.
Rewitalizacja jest więc dużym wyzwaniem społeczno - inwestycyjnym, który ma przyczynić się do poprawy jakości życia nas wszystkich - mieszkańców Gminy Koronowo. Na proces rewitalizacji składają się dziesiątki, połączonych ze sobą działań i przedsięwzięć, które mają na celu podniesienie jakości życia mieszkańców wybranych, dotkniętych kryzysem, obszarów miasta. Działania służące wspieraniu procesów rewitalizacji prowadzone są w sposób spójny: wewnętrznie (poszczególne działania pomiędzy sobą) oraz zewnętrznie (z lokalnymi politykami sektorowymi, np. transportową, energetyczną, celami i kierunkami wynikającymi z dokumentów strategicznych i planistycznych).
Kluczem do opracowania dobrego programu jest połączenie w jednym dokumencie trzech elementów:
- wizji obszaru rewitalizacji po przeprowadzeniu procesu rewitalizacji,
- właściwie dobranych przedsięwzięć rewitalizacyjnych, które przyczyniają się do realizacji wizji,
- źródeł finansowania całego procesu.
Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/czym-jest-rewitalizacja