Otwórz menu mobilne
A- A A+

Biuletyn Informacji Publicznej Link do Języka polskiego Link do Języka angielskiego Link do Języka niemieckiego Link do Języka włoskiego

Po 5 latach przerwy (z uwagi na 2-letnią cykliczność i pandemię) w dniu 11 marca 2023 r. udało się zorganizować VII Koronowskie Impresje Kulturalno - Kulinarne.


Organizatorzy: Burmistrz Koronowa, Gminna Rada Kobiet w Koronowie, koordynująca pracą wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Koronowo (mamy ich aż 24!) tym razem do udziału w wydarzeniu zaprosili gminy: Dobrcz, Gostycyn i Jeżewo.

Ewa Szymańska - przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet i Radna Rady Miejskiej w Koronnowie oraz Zenon Rydelski z Urzędu Miejskiego w Koronowie, Radny Rady Powiatu Bydgoskiego w roli prowadzących czuwali nad programem imprezy.

Piękne, kolorowe stoiska, prezentacje muzyczne w tym lokalnych zespołów i taneczne wszystkich gmin, konkurs kulinarny w dwóch kategoriach oraz rękodzielniczy, degustacja przy stole biesiadnym pełnym smacznych potraw złożyły się na regionalny i tradycyjny charakter impresji.

Impresje były też okazją do zaprezentowania się uczniów klasy Ia Szkoły Podstawiowej Nr 2 w Koronowie, startującej w konkursie "Rozśpiewane, roztańczone kujawsko-pomorskie" organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

1a


Komisje konkursowe miały trudne zadanie. W kulinariach w kat. potrawy mięsno - garmażeryjne, komisja w składzie: Wojciech Skoczek - kucharz w restauracji Diabelski Młyn w Koronowie, Włodzimierz Domek - Kierownik Pracowni Regionalistycznej WSG w Koronowie, Leszek Kuziak - Prezes Lokalnej Grupy Działania "Trzy Doliny”, Aleksandra Szews - Sekretarz Gminy Koronowo oceniła 22 potrawy pod względem: smaku, regionalności, oryginalności, łatwości przyrządzenia. W kategorii wypieki cukiernicze dokonano 24 zgłoszeń i oceniało je jury w składzie: Danuta Nitka - Cukiernia Nitka, Sonia Małecka - Słodkawa w Koronowie, Wiesław Zmudziejewski - Cukiernia, Andrzej Kubiak - Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy.

Wyniki konkursu kulinarnego „Na potrawę kulinarną w ramach dziedzictwa regionalnego"

Kategoria: potrawy mięsno - garmażeryjne

I miejsce: KGW Bytkowice (policzki wieprzowe)
II miejsce: KGW Wiskitno (szczupak w galarecie)
III miejsce: KGW Belno, gmina Jeżewo (gęsia szyja pieczona)
Wyróżnienie: KGW Sołectwa Okole (pasztet z kaczki pieczony z żurawiną
Wyróżnienie: KGW Stronno, gmina Dobrcz (czarnina)

Kategoria: wypieki cukiernicze

I miejsce: KGW Bytkowice (rolada bezowa)
II miejsce: KGW Wiskitno (sernik)
III miejsce: KGW Mąkowarsko (makowiec dietetyczny)
Wyróżnienie: KGW Stary Dwór (jabłecznik)
Wyróżnienie: KGW Białe, gmina Jeżewo (tort „jeż”)

W rękodziele, komisja w składzie: Hanna Kulągowska - Puzio - fotograf, Tomasz Poraziński - Wioska Ginących Zawodów w Koronowie, Grażyna Chyła - Konecka - Dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Koronowie, Brygida Berkowicz - Wyrzykowska - Kierownik Wydziału Obsługi Przedsiębiorczości i Promocji Urzędu Miejskiego w Koronowie, oceniła 23 prace, biorąc pod uwagę: materiały wykorzystane do wyrobu ozdoby, wygląd zewnętrzny, walory estetyczne, technikę, kształt, kompozycję, kolor itp. oraz nawiązanie do wiosennej/wielkanocnej pory roku.

Wyniki konkursu rękodzielniczego „Na najładniejszą ozdobę wiosenną/wielkanocną"

I miejsce: KGW Bagienica, gmina Gostycyn (kwiaty wiosenne)
II miejsce: KGW Wierzchucin Królewski (wielkanoc szyta na miarę)
III miejsce: KGW Tryszczyn (ptaszki)
Wyróżnienie: KGW Jeżewo (piejo kury piejo, że wiosna nadchodzi)
Wyróżnienie: KGW Kozielec, gmina Dobrcz (palma wielkanocna)

4
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Wszystkie reprezentacje gmin, którym dziękujemy za pomoc w stworzeniu atmosfery, otrzymały podziękowania oraz upominki.

Dziękujemy Wszystkim zaangażowanym w stworzenie takiej pięknej imprezy.

Szczególne podziękowania kierujemy do Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Koronowo,

które włożyły dużo pracy i serca w przygotowania - za smaczne potrawy, dekorację sceny,

przygotowanie stoiska promocyjnego i poczęstunku w tym pysznego żurku dla każdego,

obsługę kawową i „porządkową” pomoc, wsparcie organizacyjne i logistyczne itp.

Każdemu, kto dołożył nawet małą cegiełkę serdecznie dziękujemy!

Gratulujemy zwycięzcom konkursów i już dziś serdecznie zapraszamy w 2025 roku na 8 edycję wydarzenia!

Patronat nad impresjami objął Starosta Bydgoski Wojciech Porzych.

Wsparcia udzielili: Miejsko – Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koronowie, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Koronowie, Kujawsko – Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy, Lokalna Grupa Działania „Trzy Doliny”, Kujawsko – Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza z siedzibą w Przysieku, Szkółka Drzew Ozdobnych Kempiak, Gminna Spółdzielnia Koronowo, Kwiaciarnia u Ewy z Wtelna.

Inne artykuły / relacje:

Koronowskie Impresje Kulturalno - Kulinarne za nami (relacja Gminy Dobrcz)

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji na profilu Hanny Kulągowskiej – Puzio https://www.facebook.com/hanna.kulagowskapuzio

Info, fot. Magdalena Tabasz (Wydział Obsługi Przedsiębiorczości i Promocji)

Galeria https://www.koronowo.pl/galeria?wydarzenia-2&vii-koronowskie-impresje-kulturalno-kulinarne-11-03-2023

20230311 105540

Pin It
Galeria: https://www.koronowo.pl/galeria?wydarzenia-2&vii-koronowskie-impresje-kulturalno-kulinarne-11-03-2023