Otwórz menu mobilne
A- A A+

Biuletyn Informacji Publicznej Link do Języka polskiego Link do Języka angielskiego Link do Języka niemieckiego Link do Języka włoskiego

Serdecznie zapraszamy na Obchody Święta Niepodległości, które odbędą się 11 listopada 2023 r. w Koronowie.

Szczegółowy program znajduje się na plakacie.

Apelujemy do Wszystkich Mieszkańców gminy Koronowo o wywieszenie flagi narodowej.

Wywieśmy flagi - Bądźmy dmni, że jesteśmy Polakami!

W Koronowie obchody rozpoczną się o godz. 10 Mszą Św. w bazylice, po czym oddamy hołd zasłużonym mieszkańcom na cmentarzu parafialnym i przejdziemy na Plac Zwycięstwa.
Tutaj zaplanowano m.in.:
  • włączenie się do ogólnopolskiej akcji Niepodległa do Hymnu i wspólne zaśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego;
  • przemówienie Burmistrza Koronowa;
  • pokaz w wykonaniu Klubu Jeździeckiego “Deresz”;
  • musztrę paradną w wykonaniu uczniów klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Wyczółkowskiego w Koronowie;
  • występy artystyczne - orkiestra dęta działająca przy MGOK oraz zespoły i soliści pod kierunkiem P. Krzysztofa Grubińskiego;
  • inscenizację historyczną poświęconą 103 rocznicy powrotu ziem pomorskich do Macierzy oraz wojny polsko - bolszewickiej z 1920 roku z udziałem rekonstruktorów w umundurowaniu i ze sprzętem z epoki, uwzględniającą m.in.: przemarsz oddziału; działoczyny armaty polowej, pokaz wyszkolenia oddziału szturmowego Wojsk Wielkopolskich, atak plutonu strzelców Wojsk Wielkopolskich ze wsparciem czołgu FT-17.

Na rynku swoje stoiska przygotują: Zakład Karny w Koronowie, Komisariat Policji w Koronowie oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bydgoszczy.

Na dziedzińcu Punktu Informacji Turystycznej rozstawiona będzie strzelnica interaktywna ASG z możliwością strzelania, składania broni, nakładania kamizelek taktycznych i hełmów.

W Punkcie Informacji Turystycznej zaplanowano warsztaty edukacyjno - historyczne. Harcerze, którzy będą także uczestnikami Zlotu Niepodległości przygotują: wystawę znaczków, widokówek i banknotów. Będzie punkt pieczątkowy, pisanie pozdrowień z Koronowa, lakowanie i wybijanie monet.

W sali rycerskiej (piwnice PIT) Chorągiew Kasztelana Okolskiego przedstawi średniowieczne oblicze Koronowa. Odwiedzający będą mogli zobaczyć jak żyli mieszkańcy naszego miasta w XV wieku, porozmawiać z rzemieślnikami z Koronowskiego Cechu św. Józefa, podejrzeć pracę cyrulika, a także posłuchać o historii miasta od rycerzy, wracających z bitwy pod Koronowem.

"Koronowskie drogi do wolności" – to tytuł nowej wystawy przygotowanej przez Pracownię Regionalistyczną WSG i Izbę Tradycji Wojska Polskiego im. Józefa Piłsudskiego i zachęcamy do jej obejrzenia 11 listopada.

UWAGA!
 
W związku z organizacją obchodów Święta Niepodległości pojawią się utrudnienia. Prosimy o szczególną ostrożność. Pojawią się objazdy, Plac Zwycięstwa zostanie wyłączony - parkingi oraz ruch. Przy cmentarzu parafialnym (ul. Pomianowskiego) prosim , aby nie parkować. Utrudnienia przewidywane są między godz. 10 a 16. Odpowiednie służby czuwać będą nad bezpieczeństwem.
Informujemy, że w związku z organizacją Obchodów mogą pojawić się chwilowe utrudnienia w ruchu drogowym, głównie związane z przemarszem oraz piknikiem i uroczystością na ul. Plac Zwycięstwa (parkingi zostaną wyłączone, ruch będzie ograniczony, pojawią się objazdy, wydarzenie będzie zabezpieczone przez odpwiednie służby). Utrudnienia przewidywane są między godz. 10 a 16.
 
Przepraszamy za utrudnienia, prosimy o wyrozumiałość i zachęcamy do wspólnego świętowania!
 
396577897 1756907364822779 7680228143525639423 n
Pin It