Otwórz menu mobilne

Biuletyn Informacji Publicznej Link do Języka polskiego Link do Języka angielskiego Link do Języka niemieckiego Link do Języka włoskiego

A- A A+

Hodowcy PZHGP (Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych) Oddział 037 Koronowo podsumowali sezon lotowy 2023.

W tym sezonie loty gołębi młodych zostały zaplanowane w dni weekendowe pomiędzy 15 sierpnia a 17 września. Pomimo zmiennej aury pogodowej udało się odbyć wszystkie 7 lotów z planowanych, zarówno z terytorium Polski jak i Niemiec. Odległości sięgały od 130 km do 330 km, licząc w linii prostej od miejsca startu do gołębników hodowców.

Po zakończonych lotach hodowca zgłosił 6 najszybszych gołębi, które zdobyły po 3 konkursy (kwalifikacja dająca punkty) z lotów ujętych w planie lotów do Mistrzostwa Polski – kategorii „A”.

Łączny kilometraż na jednego gołębia nie mógł wynosić mniej niż 600 km.

Pierwsze Ogólnopolskie sukcesy

Hodowla rodziny Zarębskich sięga lat młodzieńczych ojca Marka, kiedy to w latach 80. ubiegłego wieku już uczestniczył w zawodach tego pięknego sportu gołębiarskiego. „Kiedyś gołębie po przylocie rejestrowaliśmy za pomocą specjalnych gum, które gołębie przenosiły w trakcie lotu na nodze, a następnie je zdejmowaliśmy, wkładaliśmy do bębna i za pomocą klucza w zegarze rejestrowaliśmy czas przylotu” – mówi nam Marek Zarębski

stary benzing
źródło: https://www.catawiki.com/pl/l/72608613-benzing-piekny-stary-zegar-golebi-lub-zegar-drewno-miedz-metal

Później do hodowli, na początku pierwszej dekady XXI wieku dołączył syn Adam. Ojciec z synem dobrze wprowadzali systemowość pracy, dzieląc swoje obowiązki zawodowe. Bo jak wiadomo, hodowla gołębi to systematyczność oraz obowiązki.

Gołębie które znajdowały się w hodowli pochodziły od kolegów hodowców z rożnych stron Polski, jak ma to miejsce w bratniej społeczności PZHGP.

Stąd, w roku 2012 Marek i Adam Zarębscy zdobyli tytuł V-ce Mistrza Polski Północnej gołębi młodych.

 

Awans z drugiego podium na pierwsze miejsce

Rok 2023, podsumowanie ponad 40 lat ciężkiej, ale jakże hobbystycznej pracy. Codzienna pobudka nakarmić gołębie, przeprowadzić trening, posprzątać gołębnik, sprawdzić zdrowie swoich pupili... I koronacyjne loty czekając z utęsknieniem na powrót asów przestworzy.

W dniu 11.11.2023 roku odbyła się Gala Mistrzów PZHGP Regionu Polski Północnej liczącego około 4 200 hodowców w Sianożętach koło Kołobrzegu (ogólna liczba osób zrzeszonych w PZHGP to około 45 000). Uczestniczyli w niej Mistrzowie na różnych szczeblach sportu gołębi pocztowych. Nasi hodowcy Marek i Adam Zarębscy odebrali z rąk Prezesa PZHGP Okręg Koszalin puchar za zdobycie tytułu Mistrza Polski Północnej Gołębi Młodych za sezon lotowy 2023. Jednocześnie z tym wynikiem uplasowali się na arenie ogólnopolskiej zajmując 38. miejsce spośród 45 000 sportowców świata gołębiarskiego.

golebnik puchar

Informacja: Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział 037 Koronowo 

Pin It