Otwórz menu mobilne
A- A A+

Biuletyn Informacji Publicznej Link do Języka polskiego Link do Języka angielskiego Link do Języka niemieckiego Link do Języka włoskiego

Hodowcy PZHGP (Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych) Oddział 037 Koronowo podsumowali sezon lotowy 2023.

W tym sezonie loty gołębi młodych zostały zaplanowane w dni weekendowe pomiędzy 15 sierpnia a 17 września. Pomimo zmiennej aury pogodowej udało się odbyć wszystkie 7 lotów z planowanych, zarówno z terytorium Polski jak i Niemiec. Odległości sięgały od 130 km do 330 km, licząc w linii prostej od miejsca startu do gołębników hodowców.

Po zakończonych lotach hodowca zgłosił 6 najszybszych gołębi, które zdobyły po 3 konkursy (kwalifikacja dająca punkty) z lotów ujętych w planie lotów do Mistrzostwa Polski – kategorii „A”.

Łączny kilometraż na jednego gołębia nie mógł wynosić mniej niż 600 km.

Pierwsze Ogólnopolskie sukcesy

Hodowla rodziny Zarębskich sięga lat młodzieńczych ojca Marka, kiedy to w latach 80. ubiegłego wieku już uczestniczył w zawodach tego pięknego sportu gołębiarskiego. „Kiedyś gołębie po przylocie rejestrowaliśmy za pomocą specjalnych gum, które gołębie przenosiły w trakcie lotu na nodze, a następnie je zdejmowaliśmy, wkładaliśmy do bębna i za pomocą klucza w zegarze rejestrowaliśmy czas przylotu” – mówi nam Marek Zarębski

stary benzing
źródło: https://www.catawiki.com/pl/l/72608613-benzing-piekny-stary-zegar-golebi-lub-zegar-drewno-miedz-metal

Później do hodowli, na początku pierwszej dekady XXI wieku dołączył syn Adam. Ojciec z synem dobrze wprowadzali systemowość pracy, dzieląc swoje obowiązki zawodowe. Bo jak wiadomo, hodowla gołębi to systematyczność oraz obowiązki.

Gołębie które znajdowały się w hodowli pochodziły od kolegów hodowców z rożnych stron Polski, jak ma to miejsce w bratniej społeczności PZHGP.

Stąd, w roku 2012 Marek i Adam Zarębscy zdobyli tytuł V-ce Mistrza Polski Północnej gołębi młodych.

 

Awans z drugiego podium na pierwsze miejsce

Rok 2023, podsumowanie ponad 40 lat ciężkiej, ale jakże hobbystycznej pracy. Codzienna pobudka nakarmić gołębie, przeprowadzić trening, posprzątać gołębnik, sprawdzić zdrowie swoich pupili... I koronacyjne loty czekając z utęsknieniem na powrót asów przestworzy.

W dniu 11.11.2023 roku odbyła się Gala Mistrzów PZHGP Regionu Polski Północnej liczącego około 4 200 hodowców w Sianożętach koło Kołobrzegu (ogólna liczba osób zrzeszonych w PZHGP to około 45 000). Uczestniczyli w niej Mistrzowie na różnych szczeblach sportu gołębi pocztowych. Nasi hodowcy Marek i Adam Zarębscy odebrali z rąk Prezesa PZHGP Okręg Koszalin puchar za zdobycie tytułu Mistrza Polski Północnej Gołębi Młodych za sezon lotowy 2023. Jednocześnie z tym wynikiem uplasowali się na arenie ogólnopolskiej zajmując 38. miejsce spośród 45 000 sportowców świata gołębiarskiego.

golebnik puchar

Informacja: Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział 037 Koronowo 

Pin It