Otwórz menu mobilne
A- A A+

Biuletyn Informacji Publicznej Link do Języka polskiego Link do Języka angielskiego Link do Języka niemieckiego Link do Języka włoskiego

W niedzielę, 27 sierpnia 2023 r. w Koronowie odbyły się Dożynki Gminne.

Obchody rozpoczęto uroczystą mszą świętą w bazylice mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP w Koronowie, koncelebrowaną przez ks. Proboszcza Ryszarda Hirsza, podczas której nastąpiło poświęcenie chlebów przygotowanych przez delegacje dożynkowe.

Zaszczytne funkcje tegorocznych Starostów Dożynek pełnili p. Dorota Runka z Lucimia oraz p. Roman Górski z Gościeradza.

Po mszy, korowód prowadzony przez poczty sztandarowe, starostów dożynkowych na bryczce powożonej przez prezesa seniora Klubu Jeździeckiego Deresz Józefa Szewsa z przepięknym wieńcem dożynkowym przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Tryszczynie, delegacjami sołectw z chlebami i bukietami konkursowymi oraz gośćmi, przeszedł na plac przy ulicy Klasztornej.

Kotyliony przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Więzowna.

20230827 220444 371123503 674703238021925 3107931498928261935 n

Konferansjerzy: Daria Kosmala - Szulc oraz Zenon Rydelski prowadzili dalszą część uroczystości.

Oficjalną część dożynek rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego przez uczestników, którym towarzyszył zespół ORION działający przy sekcji gitarowej MGOK Koronowo.

Starostowie Dożynek przekazali Burmistrzowi Koronowa, Zastępcom Burmistrza, Sekretarzowi oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Koronowie poświęcony podczas mszy świętej chleb, by podzielić się z mieszkańcami i gośćmi oraz wypuścili gołębie symbolizujące pokój i szczęście.

Podziękowania, słowa uznania i życzenia przekazał w swoim wystąpieniu Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski.

Swoją obecnością zaszczycili m.in. Poseł na Sejm RP Jan Szopiński, Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej Jarosław Jakubowski, Przewodniczący Rady Powiatu Bydgoskiego Piotr Kozłowski.

Życzenia z okazji dożynek przesłali też: Senator Rzeczypospolitej Polskiej Józef Łyczak, Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Wójt Gminy Białe Błota Dariusz Fundator, Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy Henryk Sobczak.

Dożynki były także okazją do wręczenia odznaczeń, wyróżnień, medali, podziękowań …

Odznakę Honorową „Zasłużony dla rolnictwa”, na wniosek Burmistrza Koronowa Patryka Mikołajewskiego otrzymali: p. Dorota Runka z Lucimia, p. Władysław Glonek z Wilcza oraz p. Władysław Partatus z Wierzchucina Królewskiego.

Urząd Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczył medalem Pro Patria następujące osoby: p. Alojzego Jankowskiego, p. Klarę Grąbińską, p. Henrykę Zadworną, p. Seweryna Krumrych, p. Irenę Kuroczycką, p. Kazimierza Zmudziejewskiego, p. Stefana Pawłowskiego, p. Zbigniewa Iwickiego.

Stowarzyszenie Towarzystwo Miłośników Historii Batalionu Obrony Narodowej Koronowo odznaczyło Złotym Krzyżem Honorowym Towarzystwa Miłośników Historii Batalionu Obrony Narodowej Koronowo za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej następujące osoby: p. Stefanię Zywert, p. Katarzynę Białobrzeską, p. Ewę Szumigałę, p. Bogusława Sottka.

Podziękowania trafiły również do rolników, którzy przekazują swoją wiedzę i doświadczenie z pokolenia na pokolenie. Burmistrz Koronowa wyróżnił Państwa: Krystynę i Witolda Szufrajda z Tryszczyna, Ewę i Wacława Goś z Gościeradza, Krystynę i Janusza Skotnickich z Gogolinka, Czesławę i Kazimierza Kołodziejczak z Witoldowa, Ewę i Ryszarda Radzińskich z Gogolina, Barbarę i Wiesława Kazimierczak z Nowego Dworu, Wiesławę i Michała Maciejewskich z Wilcza, Otylię i Jana Olszewskich z Wierzchucina Królewskiego, Hannę i Adama Kucińskich ze Starego Jasińca, Zofię i Karola Przeor z Popielewa, Urszulę i Pawła Piotrowskich z Wtelna, Wiesławę i Wojciecha Latos z Lucimia, Eugenię i Czesława Januszewskich z Lucimia oraz Panią Aldonę Rakowską z Buszkowa.

Podczas dożynek ogłoszono wyniki konkursu na Najpiękniejszy Ogród w Powiecie Bydgoskim na szczeblu gminnym. I miejsce zajął ogród p. Jacka Mileckiego z Koronowa, który reprezentował naszą gminę w finale powiatowym. II miejsce zajął ogród p. Jolanty Lewandowskiej z Nowego Jasińca. Nagrody dla laureatów – vouchery do wykorzystania w kwiatykoronowo.pl ufundował Remondis Bydgoszcz S.A., który podczas wydarzenia przygotował także stoisko m.in. z warsztatami dla najmłodszych.

Po raz pierwszy odbył się także konkurs pn. „Bukiet dla Koronowa”, w którym udział wzięło 20 sołectw. Komisja konkursowa, po ocenie wszystkich bukietów wyróżniła następujące sołectwa: Sitowiec - I miejsce, Osiek - II miejsce, Skarbiewo - III miejsce, Salno i Bytkowice - wyróżnienia. Nagrody - vouchery do wykorzystania w Gminnej Spółdzielni Koronowo ufundowali: Bank Spółdzielczy w Koronowie, Burmistrz Koronowa i Gminna Spółdzielnia Koronowo.

Część artystyczna i rozrywkowa to: występ zespołu ORION działającego przy sekcji gitarowej MGOK Koronowo, koncert zespołu MEJK, recital Sławomira Doraczyńskiego, występ zespołu „Wesołe Gospodynie”, koncert kapeli „Koronowiacy”.

Na zakończenie zaplanowano zabawę taneczną prowadzoną przez DJ-a Wojciecha Kasprowicza pod nazwą „Fiesta Music”, która niestety została przerwana z powodu deszczu.

Podczas wydarzenia nie zabrakło wystawców i różnych stoisk w tym Kół Gospodyń Wiejskich z Mąkowarska, Okola oraz Wierzchucina Królewskiego oferujących pyszne jedzenie, strefy zabaw z warsztatami prowadzonymi przez MGOK z „baloniarkami”, dmuchańców. Wśród wystawców byli także m.in.: Bank Spółdzielczy w Koronowie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział Bydgoszcz, Nadleśnictwo Różanna, Urząd Miejski w Koronowie z gościnnym udziałem Pani Anny Reich - autorką książek o żołnierzach i cywilach „Wysiedlona” i „Odwaga”, Komisariat Policji w Koronowie, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Bydgoszcz, Remondis Bydgoszcz S.A., Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bydgoszczy.

20230827 215751 370858324 674703274688588 32898149193374814 n

20230827 220032

Organizatorami wydarzenia byli: Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Koronowie, Burmistrz Koronowa, Urząd Miejski w Koronowie.

Serdecznie dziękujemy za pomoc Wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia rolnikom, instytucjom, firmom, wystawcom, pocztom sztandarowym, delegacjom sołeckim oraz mieszkańcom gminy. KGW Więzowno za przygotowanie kotylionów oraz Sołectwu Tryszczyn i KGW za przepiękny wieniec dożynkowy.

Wsparcia udzielili m.in.: Miejsko – Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koronowie, Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koronowie, Gospodarstwo Rolne i Sadownicze Wojciech Klimkiewicz, ZGKiM Sp. z o.o. w Koronowie, Ochotnicze Straże Pożarne, Gminna Spółdzielnia Koronowo, Klub Jeździecki „Deresz”, firma BioVEGE Sp. z o.o., Restauracja „Diabelski Młyn”, Panowie: Michał Małaczyński, Marian Bociek, firma kwiatykoronowo.pl, Agencja Reklamowa Studio Mardo, firmy: „Event Sound" i „Kozak System”, Agencja Ochrony „Bagniewski”, Ratownictwo Medyczne „AUXILIUM” Damian Dębecki, Bar „U Emilki”, Centrum Handlowo - Usługowe „Caritas”, Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział w Koronowie.

 

Wszystkim dziękujemy za przybycie na Dożynki Gminy Koronowo!

 

GALERIA

 

Relacje zdjęciowe i transmisje MGOK w Koronowie na facebookowym profilu https://www.facebook.com/mgokkoronowo

Infromacja, zdjęcia: Wydział Obsługi Przedsiębiorczości i Promocji Urzędu Miejskiego w Koronowie

Pin It