Otwórz menu mobilne

Biuletyn Informacji Publicznej Link do Języka polskiego Link do Języka angielskiego Link do Języka niemieckiego Link do Języka włoskiego

A- A A+

Szanowni Państwo

Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy zaprasza na bezpłatne badania i konsultacje w ramach ogólnopolskiego „Programu wczesnego wykrywania raka płuc” dla osób długotrwale palących papierosy lub, które rzuciły palenie mniej niż 15 lat temu

Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca (WWRP) za Pomocą Niskodawkowej Tomografii Komputerowej (NDTK) - połączenie prewencji wtórnej z pierwotną w celu poprawy świadomości dotyczącej raka płuca wśród społeczeństwa i personelu ochrony zdrowia.

Rak płuca to nowotwór złośliwy, który dotyka zarówno aktywnych palaczy, jak również osoby biernie wdychające szkodliwy dym tytoniowy. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wydłużającym się czasem palenia i utrzymuje się do 15 lat po rzuceniu nałogu. Właśnie dlatego powstał ogólnopolski program wczesnego wykrywania raka płuca. Jest on skierowany do nałogowych palaczy. Osoby zakwalifikowane do programu będą objęte przez 3 lata diagnostyką i poszerzaniem świadomości uczestników programu na temat dostępności poradnictwa antytytoniowego.

 

Cel główny

Celem programu jest poprawa wykrywalności raka płuca na wczesnym etapie jego rozwoju poprzez prowadzenie odpowiednich działań profilaktycznych w wybranej populacji mieszkańców Polski w latach realizacji Programu.

 

Cele szczegółowe

  • zwiększenie wiedzy uczestników programu nt. profilaktyki raka płuca 
  • zwiększenie dostępu do badania Niskodawkowej Tomografii Komputerowej u osób z grup ryzyka zachorowania na raka płuca
  • zwiększenie świadomości uczestników programu na temat dostępności poradnictwa antytytoniowego 
  • zwiększenie zasobów przeszkolonej kadry na rynku pracy, co jest niezwykle istotne w kontekście zdiagnozowanych trendów demograficznych.

Kto może skorzystać z programu ?

  • Osoby w wieku 55 -74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat.
  • Osoby w wieku 50 -74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat u których stwierdza się jeden z czynników ryzyka:

  - ekspozycją zawodową na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny             

    silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadzę,
  - ekspozycję na radon,
  - indywidualną historią zachorowania na raka: w wywiadzie chłoniak, rak głowy i szyi lub raki zależne    

    od palenia tytoniu, np. rak pęcherza moczowego,
  -  występowaniem raka płuca w wywiadzie u krewnych pierwszego stopnia,
  - choroby płuc: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub włóknienie płuc (IPF)

Osoba spełniająca warunki włączenia do programu może być jego uczestnikiem, jeżeli ma świadomość ewentualnej konieczności przeprowadzenia inwazyjnych procedur diagnostycznych i ewentualnego zabiegu chirurgicznego.

Każda osoba będąca uczestnikiem programu ma możliwość rezygnacji z udziału w nim na dowolnym etapie bez żadnych konsekwencji.

Harmonogram programu:

  • Wizyta 1 - kwalifikująca. Po wizycie kwalifikującej (czas trwania wizyty 15 - 20 min.) otrzymuje się skieruje na niskodawkową tomografię komputerową.
  • Wizyta 2 - wykonanie niskodawkowej tomografii komputerowej. Tomografia nie jest badaniem obojętnym dla zdrowia, jednak w tym wypadku dawka potencjalnie szkodliwego promieniowania jest bardzo niska.
  • Wizyta 3 – wynikowa.

Na wizycie wynikowej lekarz:

- omówi wyniki badania.

- w przypadku braku wykrytych zmian poinformuje o kolejnym badaniu za rok.

- Wyjaśni charakter potencjalnie wykrytych zmian w płucach i zasad dalszego postępowania.

- poinformuje o ewentualnej konieczności wykonania: dodatkowego badania niskodawkowej tomografii komputerowej za 6 lub 3 miesiące, badań inwazyjnych (biopsja), zabiegu operacyjnego.

- przekaże wskazówki, jak rzucić palenie i jak przeciwdziałać powstawaniu raka płuca.

Jak się zgłosić do programu?

Aktualnie rekrutujemy osoby z opisanej  grupy ryzyka, które będą objęte przez 3 lata diagnostyką i poszerzaniem świadomości uczestników programu na temat dostępności poradnictwa antytytoniowego.

Numer telefonu do Koordynatora Programu w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy - Beata Kępinska  887-600-213,  52/32 56 751

Szczegółowe informacje także na stronie programu: https://zbadajswojepluca.uck.pl

Broszura KPCP

Broszura KPCP

 

Informacja:Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonolgii w Bydgoszczy, Dział Kontraktowania, Statystyki Medycznej i Nadzoru Świadczeń Zdrowotnych

Pin It