Otwórz menu mobilne
A- A A+

Biuletyn Informacji Publicznej Link do Języka polskiego Link do Języka angielskiego Link do Języka niemieckiego Link do Języka włoskiego

Po wojnie najważniejszym wydarzeniem w historii Koronowa była budowa hydroelektrowni i Zalewu na potrzeby energetyczne. Koncepcja budowy tamy i siłowni została opracowana przez prof. Karola Pomianowskiego z Politechniki Warszawskiej i mgr. inż. Alfonsa Hoffmana już w czasach II Rzeczypospolitej.

W latach 1956-62 zbudowane zostały zapora i hydroelektrownia, a także spiętrzono wody Brdy, przez co powstał zbiornik o powierzchni 1660 ha i długości 36 km. Budowa zapory i Zalewu przyczyniła się do urozmaicenia, ożywienia i uatrakcyjnienia krajobrazu tej części doliny Brdy oraz powstania rejonu turystyczno-wypoczynkowego o zróżnicowanych funkcjach. Dzięki temu dzisiaj turystyka jest jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki w gminie Koronowo. W roku 1968 hucznie obchodzono rocznicę 600 lat od nadania praw miejskich. Rocznicy tej towarzyszyły liczne imprezy i konkursy dla mieszkańców Koronowa.

Pin It