Otwórz menu mobilne

Biuletyn Informacji Publicznej Link do Języka polskiego Link do Języka angielskiego Link do Języka niemieckiego Link do Języka włoskiego

A- A A+

Agresja psa wynika najczęściej z błędów popełnianych przez ludzi. Gdy pies atakuje człowieka, najczęściej ma ku temu powód.Odbieranie jedzenia, bawienie się jego zabawką, drażnienie psa, dominująca postawa lub wtargnięcie na psi teren. Wszystko to może doprowadzić do ataku. Sprawa wygląda jeszcze gorzej, jeśli pies był niewłaściwie wychowany, szczuty na ludzi lub doświadczył cierpienia i bólu z ręki człowieka. Jeśli znajdziemy się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia, warto wiedzieć jak się zachować, aby ochronić swoje zdrowie lub nawet życie. 

Kiedy mamy podejrzenie, że pies może okazywać agresję lub wyraźnie pies zachowuje się w stosunku do nas agresywnie, istniejekilka podstawowych elementów, których należy przestrzegać.

Nie patrzymy w oczy

Staramy się unikać kontaktu wzrokowego. Zrób mały eksperyment na swoim zwierzęciu domowym, na psie lub kocie. Gdy patrzysz zwierzakowi głęboko w oczy, to zauważysz, że ten nagle zaczyna gubić wzrok, patrzeć się w ziemie i cała sytuacja jakby go stresuje.

Zwierzęta wyczuwają pewną wyższość człowieka, co może wywoływać w nich także agresję. Zwierze (a konkretnie pies) buntuje się w ten sposób. 

Dlatego jeśli czujesz, że pies szczeka, warczy lub w jakikolwiek inny sposób przejawia agresję, to unikaj kontaktu wzrokowego. Patrz się w ziemie, lub w bok, ale nie w oczy.

Nie podnosimy rąk

Czasem podświadomie można pomyśleć, że jak podniesiemy rękę, to pies zamacha ogonem i podleci do nas z przyjacielską miną. Osobiście miałem taki przypadek (dawno temu), podniosłem rękę do psa, który przebiegał obok, a ten skoczył na mnie i zaczął szczekać. Szybko dowiedziałem się, że pies był bity i podniesienie ręki może kojarzyć mu się z właścicielem, który w taki sposób z nim postępował. 

Dlatego też unikamy gestów tego typu i jeśli pies nie zbliża się w naszą stronę, to trzymamy ręce przy sobie.

Fałszywe ugryzienie

Gdy powyższe wskazówki nie pomogą i pies rzuci się do ataku, to najważniejsze jest by nie panikować. Często może zdarzyć się tak, że skoczy on do spodni i gryząc materiał będzie go szarpał. Jesteśmy wtedy na bardzo dobrej pozycji. Jeśli na przykład jesteś blisko jakiegoś wyjścia (furtki), to wystarczy utrzymać psa w takiej sytuacji, ponieważ gdy ten za coś złapie, to będzie szarpał do skutku. Nie staraj się go wtedy bić, nie odwracaj uwagi ponieważ trzymając spodnie, nie rani w żaden sposób Twojego ciała. Wycofuj się do wyjścia i stara się utrzymać go jak najdłużej.

Jeśli jesteś kobietą, to zauważ, że prawie zawsze masz ze sobą torebkę. Dobrze mieć pod ręką coś, co może w chwili ataku zwrócić uwagę psa, wtedy on podświadomie złapie za to i będzie starał się ciągnąć. Musimy wtedy cały czas utrzymywać napięcie pomiędzy nami i psem, wtedy mamy pewność, że pies będzie starał się wyrwać dany przedmiot i mamy poniekąd kontrolę (poza tym unikamy bezpośredniego ugryzienia).

Bluzka, torebka, nawinięcie kurtki na rękę, plecak, a nawet pasek, to wszystko jest dobre by utrzymać ten dystans, a jednocześnie dać możliwość „wyżycia się zwierzęciu".

Obrona OSTATECZNA

Gdy nie mamy możliwości zastosowania powyższych porad i pies mimo wszystko się na nas rzucił i przewalił na ziemię, to zostaje tylko obrona. Musimy wtedy leżąc już na ziemi z całej siły zasłonić głowę i w szczególności szyję. To pozycja, kiedy pies nie ma dużej możliwości do chwycenia ciała. Staramy się uspokoić i opanować. Całkiem możliwe, że pies poszczeka i zwyczajnie sobie odpuści. Natomiast gdyby podbiegał i starał się gryźć, to trzeba starać się przetrzymać takie ataki i zachować zimną krew. Pies po krótkim czasie powinien sobie odpuścić i najczęściej odbiega.

UWAGA

Nigdy nie staramy się „grać" bohaterów. Zauważ, że nawet małe psy przejawiają agresję wobec dużych – tych z którymi nie mają szans. Nie staraj się kopać, uderzać, krzyczeć, straszyć psów. Są to zwierzęta bardzo energiczne, które w zależności od rasy posiadają bardzo silne szczęki. Zaufaj mi, że zachowując zdrowy rozsądek można uniknąć nieprzyjemnych przygód. Tylko mały procent przejawu agresji psów wobec ludzi kończy się pogryzieniem. Najczęściej właśnie z winy człowieka, który nie zachował podstawowych zasad ostrożności.

Najczęściej jest tak, że pierwszy punkt – czyli unikanie wzroku i ignorowanie psa przynosi najlepszy efekt i takie zwierze zwyczajnie sobie odpuszcza. 

Jeśli kiedykolwiek ugryzie Cię pies (nawet niepozornie), to koniecznie udaj się do lekarza i upewnij czy ów agresor został zaszczepiony. 

Do psa podchodź z rozwagą... 

źródła: http://th58.photobucket.com/albums/g271/jokim1/league%20items/th_angry_dog.jpg

http://www.tipy.pl/artykul_7113,jak-nalezy-postepowac-w-razie-ataku-psa.html

http://zwierzosfera.pl/atak-psa-jak-bronic-sie-przed-ugryzieniem-przez-psa/

Pin It