RODO logotyp epuap logotyp bip       flaga pol flaga niem flaga ang flaga wloska
banertop_1a.png
banertop_2a.png
banertop_3a.png
banertop_4b.png

banertop ramka

home ico

48426819 2115472131825043_5015984471254499328_n2018 rok to rok szczególny, bowiem Koronowo 650 lat temu, dokładnie 18 grudnia 1368 roku otrzymało prawa miejskie.

 

Zapoczątkowane uroczystą sesją w grudniu 2017 roku obchody (relacja z sesji w dniu 18.12.2017 r. tutaj), uroczyście również podczas sesji zostały zakończone.


Podczas III uroczystej sesji Rady Miejskiej w Koronowie z okazji 650 - lecia nadania praw miejskich miastu Koronowo, Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski w swoim wystąpieniu nawiązał do powstania miasta.

 

Następnie historyczną prelekcję poprowadzili pasjonaci historii i tematów związanych z gminą Koronowo - odbyła się debata historyczna z udziałem zasłużonego społecznika, znawcy historii Koronowa, wieloletniego przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Włodzimierza Domka oraz nauczyciela historii, także pasjonata historii naszego miasta i jego mieszkańca Pana Marka Domka. Panowie z wielką pasją, mając ogromną wiedzę, przez kilkadziesiąt minut przekazywali informację od zarania dziejów do czasów współczesnych. Nie zabrakło też dyskusji z słuchaczami, jak choćby na temat: Czy król Jan III Sobieski był w Koronowie? Jednym z najaktywniejszych był także wielki znawca dziejów Koronowa, zasłużony mieszkaniec Pan Grzegorz Myk. Niezwykle ciekawe rozważania można by toczyć godzinami, lecz czas nie pozwalał na dłuższą lekcję tej niezwykłej historii...

 

Sesja była też okazją do wyróżnień i podziękowań.  Najwyższe wyróżnienia przyznał Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski. Statuetkę „Korona Felix Vallis" otrzymali: Bank Spółdzielczy w Koronowie, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska" w Koronowie oraz Pan Marcin Spychalski. (Zarządzenie w sprawie przyznania tutaj).


Dziękowano również wszystkich, którzy przyczynili się do tego, aby w tym roku działo się jak najwięcej w naszej gminie. Stowarzyszenia, kluby sportowe, szkoły, sołectwa, różne instytucje i firmy oraz osoby prywatne bardzo zaangażowały się w „urodzinowe" przedsięwzięcia. Przez cały rok odbywały się różnego rodzaju wydarzenia, spotkania, uroczystości pod szyldem obchodów 650 - lecia nadania praw miejskich miastu Koronowo

 

W tym dniu przed publicznością wystąpili również uczniowie Szkoły Podstawowej w Buszkowie w programie pt. „Koronowo perłą miast", który miał swoją premierę podczas czerwcowych Urodzin Miasta. W słowno-muzycznym przedstawieniu dzieci zaprezentowały walory turystyczne i historyczne miasta i gminy. Całość przygotowała nauczycielka miejscowej szkoły p. Jolanta Bielawska - Mindak. Na zakończenie, dyrektor szkoły, p. Wiesława Puchrowicz wręczyła wszystkim płyty z kolędami w wykonaniu zespołu „Włóczykije" z Buszkowa, opracowane muzycznie przez nauczyciela muzyki p. Krzysztofa Grubińskiego. Wysłuchaliśmy też występów zespołów: Replika Nova, przygotowanego przez wspomnianego wyżej Pana Krzysztofa Grubińskiego oraz Wesołe Gospodynie, prowadzonego przez Pana Janusza Jakubowskiego. Był też okolicznościowy tort.

 

Uroczystości towarzyszyła wystawa zdjęć Pani Hanny Kulągowskiej - Puzio.

 

Tekst: Magdalena Tabasz, Zenon Rydelski (Referat Rozwoju i Promocji)

Zdjęcia: Rafał Gibas, Magdalena Tabasz (Referat Rozwoju i Promocji)

Kalendarz wydarzeń

 bg kal W gminie  bg synCentrum Kultury Synagoga

650lat Koronowa

650 lat koronowa baner

esesja

Partnerzy

 • logo p1
 • logo p2
 • logo p3
 • logo p4
 • logo glowne poziom bialy 11
 • logo p6
 • logo p7
 • logo p8
 • logo p9
 • logo zgkim
 • pbw
 • logo p10
 dol herb

Urząd Miejski w Koronowie
Plac Zwycięstwa 1
86-010 Koronowo

 dol email  sekretariat@um.koronowo.pl
 dol telefon

Centrala: 52 382 64 00
Fax: 52 382 64 01 

Zobacz szczegółowe dane

© Gmina Koronowo

 Wykonanie: Studio WWW | Projektowanie stron www.

Szanowni Państwo, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookies